Dowóz pracowników do pracy

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy zakład pracy znajduje się daleko od miejsca zamieszkania pracowników, lub na terenie innego miasta. Jeśli pracodawca zdecyduje się na taki ruch, to jest w stanie zorganizować swoim zatrudnionym darmowy dowóz do miejsca pracy. Jakie zasady muszą być przestrzegane, aby wszystko odbywało się zgodnie z procedurami?

Dowóz zatrudnionych do miejsca pracy

Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, gdy pracownicy danej firmy mieszkają daleko od siedziby firmy, w której są zatrudnieni. Dzieje się tak również, kiedy mamy do czynienia z pracą ruchomą. Jest to typ zatrudnienia, który polega na wykonywanie swoich zadań w terenie, poza swoją miejscowością. Do tego typu pracy zalicza się roboty drogowe, czy budowy.

Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że wyżej wymienione sytuacje nie obligują właściciela do organizacji transportu dla zatrudnionych. Bez względu na to, czy jest on odpłatny czy darmowy. Jest to tylko i wyłącznie jego dobra wola. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy mamy do czynienia z delegacją. Jest to okazjonalny wyjazd, który powinien zostać opłacony przez pracodawcę.

Dlaczego tak często pracodawcy oferują dowóz?

W wielu sytuacjach zorganizowanie dowozu jest najlepszą opcją dla obu stron. Jeśli pracodawca nie oferuje czegoś takiego, bardzo często może mieć problemy ze znalezieniem chętnych do pracy. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że szef ma pewność, że każdy pracownik będzie gotowy do pracy w tym samym, ustalonym momencie. Pracownicy również chętniej zatrudniają się w firmach oferujących dowóz pracowników do pracy. Jest to wielkie udogodnienie ze względu na aspekt logistyczny, jak i finansowy.

Koszty dowozu zatrudnionych

Kiedy mamy do czynienia z bezpłatną organizacją dowozu pracowników, możemy zastanowić się, czy dochód zatrudnionego podlega opodatkowaniu. Odpowiedź na to pytanie, nie jest jednak jednoznaczna. Nieodpłatne świadczenia mogą zostać opodatkowane, jednak w większości przypadków obliczenie takiego przychodu jest dość trudne. Oszacowanie dni, w których dowóz się odbywa, ilości pracowników, czy tego ilu z nich rzeczywiście z niego korzysta, jest dość trudne. Oczywiste jest, że sama możliwość wykorzystywania dojazdu nie będzie dochodem, jaki pracownik uzyskuje. Przychód jest wtedy, gdy zatrudniony regularnie wykorzystuje nieodpłatne dojazdy.

Czy dowóz liczy się jako czas pracy?

Mimo faktu, że pracownik spędza czas z innymi zatrudnionymi, to dowóz nie liczy się jako czas pracy. Przepis, który mówi o gotowości do pracy, nie ma w tym wypadku zastosowania.

Dowóz pracowników do miejsca pracy to ciekawe rozwiązanie, które zadowala obie strony. Warto się nad nim zastanowić i wypróbować, a może właśnie w naszej firmie zda egzamin dokładnie tak samo, jak w wielu innych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here