jak wybrać studia

Na początku liceum, każdy uczeń zaczyna myśleć o zbliżającej się maturze. Jedni postanawiają uczyć się systematycznie już od pierwszej klasy, ponieważ wierzą, że wtedy poradzą sobie bez problemu z egzaminem dojrzałości i dostaną się na wymarzony kierunek studiów. Są jednak i tacy, którzy naukę zostawiają na ostatni moment, aby podejść do matury świeżo przygotowanym. Która metoda jest lepsza? Ciężko powiedzieć. Ilu ludzi, tyle charakterów, sposobów radzenia sobie ze stresem i nauką. Czy uczenie trwa 3 lata czy 3 miesiące – nie ma znaczenia, jeśli jesteśmy w stanie przyswoić odpowiedni zakres materiału. Po maturze z kolei stoją przed dylematem – jak wybrać studia?

Przygotowania do matury

jak wybrać studiaNie ma jednak wątpliwości, że egzamin dojrzałości to jeden z najważniejszych momentów w życiu młodego człowieka. Wynik matury często decyduje o najbliższych kilku latach życia, dlatego dobrze jest przygotować się do niego odpowiednio.Obowiązkowymi przedmiotami na maturze są obecnie język polski, język obcy oraz matematyka. Dodatkowo można zdawać inne przedmioty, które niezbędne są w procesie rekrutacji na wymarzony kierunek studiów. Studia humanistyczne, a także prawnicze często wymagają zdanej matury z historii czy wiedzy o społeczeństwie. Nie ma mowy o dostaniu się na kierunek medyczny czy studia przyrodnicze bez biologii, chemii, a nawet fizyki. Aby wiedzieć, jakie przedmioty będą nam potrzebne przy rekrutacji, warto już wcześniej prześledzić historię poprzednich roczników, sprawdzić wymagania, które prawdopodobnie będą obowiązywać przyszłe roczniki.

Jak wybrać studia?

Wielu licealistów ma jednak zupełnie inny problem. Nie mogąc zdecydować się jak wybrać studia, szukają czegoś lub kogoś, co pomoże im podjąć tą, jakże istotną w ich życiu, decyzję. Wybór studiów nie zawsze jest łatwy. Są osoby, które od małego czują, że zostaną dziennikarzem czy prawnikiem. Starsze dzieci często zapatrują się na ulubioną postać w bajce czy filmie i postanawiają zostać lekarzem, ratującym chorym osobom życie, czy policjantem, pilnującym porządku w mieście. Kiedy mamy kilkanaście lat, niełatwo jest podjąć decyzję dotyczącą całego życia, warto więc dobrze przemyśleć swój wybór, poczytać o możliwościach, które oferują dane kierunki, porozmawiać z rodzicami. Niezmiernie istotne jest, aby robić to, co się lubi. Praca, która nas nie interesuje, może wprowadzać frustrację, która na dłuższą metę nie jest niczym dobrym.

Studiuj to co cię pasjonuje!

Jeśli robimy to co lubimy i spełniamy się w pracy, to wstajemy rano z radością i wiedziemy szczęśliwe życie. Jeżeli dodatkowo nasze wynagrodzenie pozwala nam prowadzić życie na odpowiednim poziomie, takim o jakim zawsze marzyliśmy, to możemy spokojnie stwierdzić, że wygraliśmy życie. Brzmi jak utopia? Niekoniecznie. W internecie coraz częściej możemy znaleźć rankingi zawodów, na które za jakiś czas będzie ogromny popyt na rynku pracy. Dodatkowo bardzo często pojawiają się informacje na temat języków obcych, których znajomość za parę lat może okazać się bardzo opłacalna. Warto śledzić takie wiadomości, ponieważ mogą one pomóc podjąć decyzję jak wybrać studia, jaki wybrać kierunek, aby było nam łatwiej w życiu.

Jakie kierunki studiów są najbardziej perspektywiczne?

Obecnie jednym z najbardziej rozwojowych i najlepiej opłacanych zawodów jest programista. Umiejętność programowania w różnych językach, takich jak Java, PHP czy Python otwiera drogę kariery automatycznie.
Dobry programista zarabia pieniądze, o których licealista może tylko pomarzyć. Wszystko jest jednak w zasięgu ręki – warto próbować, jeśli interesują nas nowe technologie, a komputery nie mają przed nami większych tajemnic. To oczywiste, że nie każdy może być programistą. Ludzie są różni, nie każdy ma umysł ścisły.

Co zrobić w takiej sytuacji, jak wybrać studia które pomogą nam się rozwinąć i osiągnąć sukces? Jeśli nam zależy, możemy zrobić karierę w każdej branży. Wygrywają najlepsi, dlatego potrzeba przede wszystkim dużo samozaparcia i motywacji, aby odnieść sukces. Studia humanistyczne to dobra opcja dla każdego, kto nie widzi swojej przyszłości związanej z matematyką, chemią czy fizyką. Jest wiele kierunków, które pozwolą rozwinąć mu skrzydła, bez doskonałej znajomości przedmiotów ścisłych.
Jak wybrać studia w takiej sytuacji?

Na jaki kierunek się zdecydować?

jak wybrać studiaWybór jest ogromny. Osoby, lubiące uczyć się języków obcych, chętnie skorzystają z oferty filologicznej. Anglistyka, germanistyka, romanistyka, iberystyka, a może rusycystyka… Oferta jest bogata, a ścieżka kariery równie ciekawa.Bycie tłumaczem to przede wszystkim świetna przygoda, częste wyjazdy i poznawanie nowych ludzi. Najlepsi tłumacze nie narzekają na wynagrodzenie, ani tym bardziej na rutynę w pracy.

Równie ciekawą drogę zawodową oferuje Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Absolwent tego kierunku może pracować zarówno w studiu radiowym, stacji telewizyjnej czy w redakcji gazety. Studia dziennikarskie oferują również ciekawe specjalizacje, takie jak Public Relations czy kreowanie wizerunku firm i instytucji. To stosunkowo nowe kierunki, które z każdym dniem zyskują na popularności. Każda szanująca się firma ma dzisiaj oficjalne konto na Facebooku i innych portalach społecznościowych. W dobie mody na social media potrzeba wielu specjalistów, którzy ciekawie zredagują ich profil. Jak widać, matura to dopiero start… Jak wybrać odpowiednie studia? Tak, aby czuć się spełnionym na mecie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here