Kiedy zastanawiamy się nad wyborem kierunku studiów, rozważamy różne opcje. Dobrze jest mieć jednak jasno sprecyzowane cele, jeśli chodzi o studia, ponieważ w dużej mierze, to właśnie one zapewnią nam w późniejszym czasie odpowiednią pracę, a co za tym idzie – pozwolą na samodzielne utrzymanie się. Musimy jednak wiedzieć, co tak naprawdę chcemy w przyszłości robić, jaki zawód chcemy wykonywać. To podstawa, jeśli chcemy we właściwy i odpowiedzialny sposób wybrać wymarzony dla nas kierunek studiów. Które kierunki są zatem obecnie najbardziej opłacalne? Jeśli chodzi o studia – grafika komputerowa to dobry pomysł. Należy jednak wiedzieć, że decyzja o pójściu na ten właśnie kierunek, powinna zostać odpowiednio przemyślana. Jakie zatem warunki należy spełniać, jeśli chcemy studiować na kierunku grafika komputerowa? Czy rzeczywiście są to studia, które w przyszłości zapewnią nam źródło dochodu i pozwolą na samodzielne utrzymanie się? Sprawdźmy, jak przedstawia się ta kwestia.

Określ własne zdolności i predyspozycje

studia - grafika komputerowaTo, od czego powinniśmy zacząć nasze rozważania, jeśli chodzi o podjęcie studiów na kierunku, jakim jest grafika komputerowa, to przede wszystkim nasze indywidualne zainteresowania. Jeśli zatem nie stwarza nam kłopotu tworzenie projektów przy wykorzystaniu zaawansowanych programów graficznych, jeśli umiemy rysować na tablecie a dodatkowo – mamy całkiem duże umiejętności manualne, to studia na kierunku grafika komputerowa są właśnie dla nas. To jednak nie wszystko, na co musimy zwrócić uwagę, kiedy podejmujemy decyzję o rozpoczęciu studiów na kierunku grafika komputerowa. Co zatem jeszcze powinniśmy na ten temat wiedzieć?

Bez matury – to się nie uda

Podstawą, jeśli chcemy myśleć o dostaniu się na studia – grafika komputerowa jest zdanie matury – tutaj nie ma żadnej dyskusji. Pytanie jednak brzmi: jakie przedmioty powinniśmy zdawać na maturze, aby dostać się na nasze wymarzone studia z zakresu grafiki komputerowej? Poza wymaganą i obecnie obowiązkową matematyką, konieczne jest zdawanie informatyki. nie jest bowiem żadną tajemnicą, że grafik komputerowy musi się znać na komputerach. Dobrze jest też pomyśleć o zdawaniu historii sztuki – to z kolei podkreśli nasze zainteresowanie sztuką. Oczywiście nie możemy zapominać też i o tym, że bardzo istotnym przedmiotem, jeśli chodzi o te zdawane przez nas na maturze, będzie z całą pewnością język obcy – najlepiej na poziomie rozszerzonym.

Czy trudno jest się dostać na grafikę komputerową?

Samo zdanie przedmiotów na maturze, nie jest w stanie nam zapewnić miejsca na kierunku, jakim jest grafika komputerowa. Nie możemy bowiem zapominać o tym, że konkurencja, jeśli chodzi o ten kierunek studiów, jest naprawdę bardzo duża. Stąd też, musimy się postarać, aby zdać maturę na jak najwyższym poziomie. Tylko takie osoby mają bowiem jakiekolwiek szanse na to, aby studiować grafikę komputerową na renomowanym uniwersytecie. Chętnych na jedno miejsce na kierunku grafika komputerowa może być nawet i dziesięciu, a na tych najlepszych uczelniach, liczba sięga do nawet 15 osób na jedno miejsce. Nie bez znaczenia jest też fakt, że na kierunki takie jak grafika komputerowa, przyjmowanych jest niewielu studentów – maksymalna ich liczba na jednym roku to 50 osób.

Studia – grafika komputerowa

studia - grafika komputerowaJeśli chodzi o stopień trudności w przypadku kierunku, jakim są studia – grafika komputerowa, wiele zależy od tego, jak prezentują się nasze umiejętności. Jeśli nie mamy problemu z obsługą programów graficznych, jeśli jeszcze przed rozpoczęciem studiów mieliśmy styczność chociażby amatorsko z grafiką komputerową, nie powinniśmy mieć większych problemów z utrzymaniem się na studiach i skończeniem ich z bardzo dobrym wynikiem. Zupełnie inaczej rzecz się ma, jeśli przed rozpoczęciem studiów, nie mieliśmy zupełnie styczności z szeroko rozumianą grafiką komputerową. Wówczas, z całą pewnością będziemy musieli uczyć się wszystkiego od podstaw i może się to dla nas okazać dość trudne.

Czy po grafice komputerowej znajdziemy pracę w zawodzie?

Oczywiście jednym z najważniejszych pytań, jakie musimy sobie zadać, zanim jeszcze rozpoczniemy studia na kierunku grafika komputerowa, jest to, czy rzeczywiście będziemy mieli pracę po tych studiach. Odpowiedź może być w tym przypadku tylko jedna: oczywiście, że tak! Prawdą jest bowiem, ze obecnie na polskim rynku, brakuje specjalistów z zakresu szeroko rozumianej grafiki komputerowej. Co więcej, możemy zdecydować się zarówno na pracę na etacie w firmie, na stanowisku grafik komputerowy, jak również – prowadzić własną działalność gospodarczą. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, zawód ten jest dla nas opłacalny. Graficy komputerowi, zaraz obok architektów, lekarzy i prawników, zarabiają naprawdę bardzo dobrze. Warunek jest jednak jeden: muszą być oni specjalistami w swoim fachu. Nie możemy bowiem zapominać, że konkurencja na rynku grafików komputerowych jest naprawdę duża, stąd też, tylko najlepsi mają szansę na przysłowiowe „wybicie się”.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here