Logopedia - studia

Studia logopedyczne nie są w Polsce bardzo popularne. Często są wybierane jako kierunek dodatkowy, zwykle podyplomowy i mają za zadanie uzupełnić wykształcenie, na przykład nauczyciela. Jest to jednak trochę niesprawiedliwe, gdyż na usługi takie istnieje spore zapotrzebowanie.

Gabinety logopedyczne

Gabinety logopedyczneGabinety, w których pracuje logopeda, znaleźć można przede wszystkim w szkołach. Nierzadko rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dziecko ma wadę wymowy, zaś doświadczeni nauczyciele są w stanie to rozpoznać i wówczas można skorzystać z pomocy logopedy w placówce oświatowej. Jednak takie gabinety można też znaleźć w poradniach, przy czym zwykle ich oferta kierowana jest do małych pacjentów. Osoby, które chcą studiować logopedię i nie chcą narzekać na brak pracy, nie powinny jednak ograniczać się tylko do pomagania małoletnim.

Łatwo można przekonać się, jak powszechne są wady wymowy. Mnóstwo osób publicznych „rera” czy sepleni, a w zwykłym życiu są to jeszcze powszechniejsze zjawiska. Nie wszyscy rodzice decydują się posyłać swe dzieci do logopedy, mając nadzieję, że mowa sama poprawi się z wiekiem albo w ogóle nie uważając tego za wielki problem. W przypadku dorosłych jednak zwykle trudno jest bagatelizować takie kłopoty. Nie zawsze jednakże są oni w stanie znaleźć dla siebie pomoc. Przeważająca ilość gabinetów logopedycznych przyjmuje tylko małych pacjentów, wobec czego dorośli nie są w stanie znaleźć pomocy w pozbywaniu się swej wady. Logopeda, który się tego podejmie, na pewno będzie miał wielu pacjentów.

Lepiej pracować z dziećmi czy z dorosłymi?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, a raczej brzmi ona – najlepiej byłoby pracować z obiema tymi grupami. Logopedzi, którzy się na to decydują, mogą liczyć na więcej pracy, co przekłada się też na lepsze zarobki. Oczywiście pracując w przychodni publicznej, nie zawsze przywiązuje się do tego wagę, ale jeśli ma się własny gabinet, na pewno nie można zamykać się na dorosłych pacjentów. Praca z nimi może być nawet łatwiejsza niż z dziećmi, gdyż zwykle są oni silnie zmotywowani i nie uchylają się od wykonywania zaleconych ćwiczeń. Nie można też zakładać, że w przypadku dzieci łatwiej jest pozbyć się wady wymowy, gdyż jest ona mniej utrwalona. Wiele bowiem zależy od determinacji samego pacjenta, a dorośli zdecydowanie są wdzięcznymi pacjentami.

Powszechne wady wymowy

Powszechne wady wymowyFaktem jest, że nie wszyscy, którzy mają wadę wymowy bądź problem ten dotyczy ich dzieci, decydują się na specjalistyczne leczenie pod okiem logopedy. Właśnie to powoduje, że takie usługi są stosunkowo rzadko spotykane bądź ograniczają się tylko do dzieci. Jednak stopniowo wiedza na ten temat się zmienia. Kiedy rodzice nie zauważają problemu z wymową swego dziecka, uwagę na to mogą zwrócić nauczyciele, którzy zasugerują wizytę u specjalisty. To zaś, że tak wielu dorosłych nic nie robi ze swą wadą wymowy, nierzadko spowodowane jest słabą dostępnością usług logopedycznych. Takie gabinety można znaleźć tylko w większych miastach, a i wtedy niełatwo jest trafić na placówkę, która pracuje z dorosłymi. Okazuje się też, że wielu dorosłych nawet nie wie, że w ich wieku także można pozbyć się jąkania czy rotacyzmu. Jeśli usługi te będą coraz lepiej dostępne, a wiedza na ten temat będzie większa, na pewno logopedzi będą mieć więcej pracy.

Warto z tym walczyć

Na pewno praca logopedy jest bardzo potrzebna. Tylko osoby, które mają wadę wymowy, wiedzą, jak bardzo jest to frustrujące i nieraz może mocno obniżać komfort życia. Oczywiście nie każdy musi mieć perfekcyjną dykcję niczym aktor przedwojennego teatru, jednak rotacyzm, czyli zniekształcanie głoski „r”, która sprawia tak wiele problemów, czy silne jąkanie bądź seplenienie nieraz całkiem niszczą życie. Kiedy taka osoba, zwłaszcza dorosła, zaczyna mówić normalnie, jest to dla niej prawdziwe wybawienie. Nie da się więc ocenić wagi, jaką ma logopedia – studia takie są bardzo potrzebne i osobom, które je kończą oraz pracują w zawodzie, dają poczucie pewnego rodzaju misji.

Pomagając komuś pozbyć się wady wymowy, można pomóc mu wyjść z poważnego problemu i zacząć żyć normalnie. Dzieci z takimi wadami nieraz są szykanowane przez rówieśników i mają niskie poczucie wartości. Jeśli nic się z tym nie zrobi, wyrastają na dorosłych o silnych kompleksach. Pomoc logopedy może być więc nieoceniona. W dodatku taka praca nie jest szczególnie trudna ani nie wymaga wiele wysiłku. Polega w głównej mierze na pokazywaniu ćwiczeń, jakie ma wykonywać pacjent i ocenie, czy robi to dobrze, oczywiście po wcześniejszym postawieniu dokładnej diagnozy, z jaką dokładnie wadą wymowy ma do czynienia.

Taka praca więc na pewno jest wdzięczna, a studia – ciekawe i dające szansę satysfakcjonującej i dobrej pracy. Warto je wybrać, zwłaszcza gdy lubi się mieć w pracy kontakt z ludźmi oraz chce się wykonywać zawód dający dużo satysfakcji. W tym zawodzie jest ona gwarantowana, szczególnie jeśli wykaże się odpowiedni zaangażowaniem. Warto więc zostać logopedą i wykonywać tę pracę, wkładając w nią serce.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here