Studia - Prawo

Do najbardziej prestiżowych kierunków studiów w Polsce wciąż należy prawo i medycyna. Dzieje się tak dlatego, że niezwykle trudno jest dostać się na takie studia. Wymagania są ogromne. Również sama nauka jest ciężka i wymagająca. Większość studentów nie radzi sobie już na pierwszym roku. Same studia trwają zaś bardzo długo. Jeśli nie powinie nam się noga na którymś roku to absolwentami gotowymi do zawodu zostajemy przed 30-rokiem życia. Wtedy gdy nasi rówieśnicy studiujący inne kierunki już dawno mają ustabilizowaną pozycję w pracy. Jeśli jednak zdecydujemy się na długie i wymagające studia – Prawo będzie bardzo dobrym wyborem. Przeanalizujmy jednak wszystkie za i przeciw.

Studia – Prawo

Studia - PrawoStudia prawnicze są bardzo wymagające. Warto kilka razy się zastanowić nad tym wyborem. Musimy się bowiem przygotować na to, że będziemy mieli mało czasu na weekendowe rozrywki, wyjścia z przyjaciółmi itd. Studia prawnicze to 5 lat ciężkiego wkuwania materiału, egzaminy, kolokwia i tony przeczytanych książek. Studia prawnicze nie wyglądają tak jak życie prawników w filmach. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Z drugiej jednak strony, prawo można uznać za jeden z najciekawszych kierunków humanistycznych. Również dlatego że praktyczna znajomość prawa, może być niezwykle przydatna we wszystkich dziedzinach życia w przyszłości. O możliwościach zatrudnienia i zarobkach w zawodzie prawnika wspomnimy w dalszej części tekstu.

Aplikacja prawnicza

Musimy sobie jeszcze jasno powiedzieć, że samo ukończenie żmudnych, pięcioletnich studiów prawniczych nie pozwala nam na pracę w zawodzie prawnika. Otrzymujemy dyplom ukończenia studiów i oczywiście możemy pracować w różnego rodzaju instytucjach typu banki czy urzędy miast na stanowisku specjalisty. Jednak aby zostać radcą prawnym, adwokatem czy prokuratorem lub sędzią musimy poświęcić jeszcze kilka lat swojego życia. Przede wszystkim po zdaniu studiów musimy zająć się aplikacją. Najpierw jest egzamin wstępny, następnie trzy lata ciężkiej nauki oraz wymagający egzamin końcowy. Dopiero po tym możemy rozpocząć budowanie swojej reputacji w elitarnej grupie prawników. Minimum 8 lat od rozpoczęcia studiów jesteśmy dopiero na samym początku kariery zawodowej. Nie brzmi to może zbyt zachęcająco ale spójrzmy na to z innej strony. Od strony możliwości zatrudnienia oraz potencjalnych zarobków.

Prawnik – Zatrudnienie i zarobki

Prawnik - Zatrudnienie i zarobkiPo kilku latach pracy w zawodzie możemy już liczyć na zarobki wyższe niż średnia krajowa. Wszystko zależy też oczywiście od tego jaką karierę zawodową obierzemy. Przecież nie każdy absolwent prawa będzie adwokatem lub sędzią w sądzie. Istnieje masa innych zawodów, jak choćby komornik, doradca prawny itd. Ukończenie prawa otwiera przed nami wiele dróg kariery zawodowej. Niektórzy mogą nawet próbować sprawdzić się w polityce.

Na początku zarobki mogą być jednak niewielkie. Dopiero z czasem, gdy ugruntujemy swoją pozycję na rynku pracy i udowodnimy swoją wartość możemy liczyć na znaczne podwyżki wynagrodzenia. Możemy także próbować zarabiać na własną rękę, udzielając wciąż bardzo kosztownych porad prawnych. Czy to w tradycyjnej formie czy przez internet. Mnóstwo ludzi boryka się na co dzień z różnymi problemami prawnymi i zapłaci niemałe pieniądze za objaśnienie sprawy od strony aktualnego prawa.

Nie zapominajmy także o tym, że zawód prawnika wciąż jest uznawany w Polsce jako prestiżowy i niezwykle szanowany. Wypracowany w ten sposób prestiż społeczny na pewno zaprocentuje i sprawi, że będziemy odnosić z tego tytułu korzyści. W końcu nie każdy jest na tyle zdeterminowany, aby poświęcić minimum 8 lat życia na studiowanie.

Gdzie studiować prawo?

Studia prawnicze możliwe są na wszystkich liczących się uczelniach w Polsce. Kierunek taki otwarty jest między innymi na uważanym za najlepszą w Polsce uczelnię humanistyczną Uniwersytet Warszawski. Również Uniwersytet Wrocławski, Sląski, Gdański i Jagielloński chętnie przyjmą u siebie nowych studentów prawa. Zamierzając studiować prawo musimy się przygotować na pewne koszty na studiach niestacjonarnych. Cena rośnie wraz z prestiżem danej uczelni. I tak za studiowanie na Uniwersytecie Warszawskim będziemy musieli zapłacić ponad 7000 zł za rok nauki. Sporo taniej zapłacimy za naukę na Uniwersytetach Jagiellońskim i Wrocławskim. Tutaj koszty wyniosą około 5000 zł. Na uczelniach w mniejszych miejscowościach możemy liczyć na nieco niższe opłaty sięgające 4000 zł lub mniej. Decyzja o wyborze konkretnej uczelni musi być indywidualną decyzją studenta. Pamiętajmy też o tym, że jeśli zamierza on studiować w innym mieście niż dotychczas mieszka to do kosztów muszą dojść koszty związane z utrzymaniem się, wyżywieniem i wynajmem pokoju. Może się wtedy okazać, że studia te są na prawdę drogie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here