Programy studiów MBA

Kandydaci na studia MBA mogą wybierać spośród coraz większej liczby różnych programów. Zaciekawienie wielu mogą wzbudzać m.in. programy Executive MBA, ale także specjalistyczne studia MBA o unikalnych programach zorientowanych na określone umiejętności.

Studia MBA i EMBA – różnica w doświadczeniu kandydatów

Różnice w poszczególnych programach MBA można zauważyć już na poziomie rekrutacji. Kandydaci, którzy aplikują na program MBA, muszą – oprócz wykształcenia wyższego – posiadać także co najmniej dwa lata doświadczenia na stanowisku kierowniczym. Z kolei w przypadku programu EMBA (Executive Master of Business Administration) kandydaci muszą legitymować się zazwyczaj dłuższym doświadczeniem zawodowym na stanowisku menedżerskim. Oprócz tego o ile w przypadku studiów MBA wystarcza tytuł licencjata, o tyle chętni na studia EMBA często są zobowiązani do posiadania tytułu magistra. Na studia EMBA aplikuje zazwyczaj bardziej doświadczona kadra menedżerska.

Należy też zwrócić uwagę na fakt, że większość studiów EMBA oraz MBA ma partnerów biznesowych, którzy aktywnie wspierają realizację programu. Na przykład w Wyższej Szkole Bankowej https://www.studiamba.wsb.pl/) we Wrocławiu partnerem jednego z programów EMBA jest firma EY. Jej eksperci prowadzą zajęcia w trakcie jednego z semestrów i angażują się w wymianę doświadczeń z uczestnikami programu.

Studia MBA o określonym profilu

Warto też pamiętać, że uczelnie realizują coraz więcej programów MBA dla menedżerów z określonego sektora. Zajęcia na takich specjalistycznych programach MBA są prowadzone w kontekście branży, w której działają uczestnicy studiów. Dzięki temu słuchacze mogą zapoznać się z rozwiązaniami, które są ściśle dopasowane do sektora, w którym pracują. Oprócz tego powstają także programy MBA zorientowane na wzmocnienie określonych umiejętności – np. miękkich kompetencji menedżerskich.

Przed podjęciem decyzji o wyborze określonego programu MBA warto zatem zapoznać się z programem studiów, opcjami uzyskania dodatkowych certyfikatów, a także wiadomościami na temat partnerów biznesowych programu i kadry prowadzącej zajęcia. Oprócz tego należy też koniecznie sprawdzić warunki rekrutacji – kryteria przyjęć mogą różnić się między sobą.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here