Rok 2018 był niezwykle dynamiczny dla rynku magazynowego w Polsce. Wpłynął na to m.in. rozwój handlu, ale głównie branży e-commerce – dużo magazynów i hal wynajęto, wiele nowych obiektów wybudowano. Nowe lokalizacje, dobra infrastruktura i położenie i nowoczesność przemawiają za powodzenie magazynów w Warszawie, Katowicach, Łodzi itd., a rynek magazynowy w Polsce zyskuje na popularności.
Powierzchnia magazynowo-produkcyjna w Polsce
Wzrost zainteresowania najmem w dużym stopniu przyczynił się do zwiększenia powierzchni magazynowo-produkcyjnej – zasoby w Polsce wynosiły w 2018 r. ponad 15 mln mkw, a 2019 r. przyniósł kolejne nowoczesne inwestycje, m.in. powierzchnie magazynowe w Warszawie, hale produkcyjne w okolicach Łodzi itd.
Budowa na zamówienie
Co równie ważne, spadł też odsetek pustostanów. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że deweloperzy głównie budują coraz chętniej na zamówienie i pod potrzeby danego najemcy. Aby jednak zyskać na czasie, wcześniej przygotowują grunty inwestycyjne i uzyskują pozwolenia na budowę, aby móc ją rozpocząć w dowolnym momencie – czyli jak tylko pozyskają zamówienie od klienta.
Magazyny w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu itd. na własność
Popularny stał się model BTO, build-to-own, czyli budowa magazynów – w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu itd. nie tylko pod zamówienie, ale i na własność danej firmy. Jeśli planuje inwestuje znaczne pieniądze, np. w nowoczesne wyposażenie obiektu, chce mieć go na własność. Dla niektórych firm obiekt na własność jest też bardziej opłacalny niż być wynajem długoterminowy.
Które tereny najpopularniejsze?
Największą popularnością cieszy się Polska Centralna, dlatego też planowana jest budowa coraz większej liczby magazynów w Warszawie, Łodzi i pod tymi miastami. Spodziewana jest na nie jeszcze większa podaż w nadchodzących latach. W planie jest też realizacja Centralnego Portu Lotniczego, więc tereny w jego okolicy też staną się dla inwestorów i przedsiębiorców jeszcze bardziej atrakcyjne. Okolice Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa czy Żyrardowa już budzą zainteresowanie.
Jednak nie tylko wynajem powierzchni magazynowych w Warszawie czy Łodzi to przyszłość branży. Rozwijają się też inne lokalizacje, np. Białystok, Zielona Góra, Gorzów, Gdańsk i Gdynia. Duże zainteresowanie najemców i inwestorów tymi terenami wskazują, że rynek powierzchni magazynowych w Polsce nadal powinien pozostać atrakcyjny dla zagranicznych przedsiębiorców.