Studia aktorskie

Mnóstwo osób marzy o tym, by zostać aktorem czy aktorką, przy czym zwykle bardziej kusi sława i pieniądze niż sztuka. Okazuje się jednak, że jeśli chce się iść tradycyjną drogą, nie jest to wcale łatwe. Pierwszą rzeczą od jakiej musimy zacząć są studia aktorskie.

Studia aktorskie – Oblegany kierunek

Studia aktorskie - Oblegany kierunekStudia aktorskie od wielu lat cieszą się olbrzymim powodzeniem, co sprawia, że trudno jest się na nie dostać. Oczywiście nie pomaga w tym także fakt, iż egzaminy są zdecydowanie ciężkie. Wystarczy poczytać życiorysy aktorów, by przekonać się, że nawet najjaśniejsze gwiazdy teatru czy ekranu nieraz zdawały wielokrotnie na ten kierunek, próbując w różnych miastach. Na pewno więc, prócz wielu zdolności, jakie są potrzebne, by dostać się na aktorstwo, niezbędna będzie też odporność psychiczna i determinacja. Potrzeba też odrobiny szczęścia – nieraz na aktorstwo dostawały się osoby, które wcześniej wcale o tym nie myślały, a na egzaminie znalazły się przypadkowo.

Co trzeba umieć aby dostać się na studia aktorskie?

Choć może się wydawać, że łatwo jest być aktorem, szczególnie grającym w popularnym serialu, to kiedy chce się zdobyć wykształcenie w tym kierunku, trzeba być posiadaczem wielu talentów. Potrzebna jest tu nie tylko umiejętność interpretowania i deklamacji oraz gry aktorskiej, która jest szlifowana przez wiele lat. Aktor musi też dobrze tańczyć, śpiewać, mieć znakomitą dykcję (z wadą wymowy nie można dostać się do szkoły aktorskiej, zwłaszcza teatralnej), być wysportowany, a nawet umieć pływać.

Wszystko to jest potrzebne, by mógł być elastyczny i grywać bardzo różne role. Nieraz uważa się też, że potrzebny jest atrakcyjny wygląd oraz śmiałość, ale nie jest to prawda. Aktorzy potrzebni są bardzo różni, nieraz w cenie są postaci charakterystyczne; na pewno zaś aktor musi mieć w sobie „to coś”. Oczywiście zdarza się też, że szkoły aktorskie kończą i w zawodzie są obecne osoby, które nie są w tym szczególnie dobre – nazywa się je „drewnem aktorskim”, a mimo to są popularne. Tajemnica tego może tkwić w ich charyzmie, szczególnie atrakcyjnym wyglądzie czy… usilnej promocji. Niemniej jednak prawdziwy aktor musi mieć talent, a także serce do swojego zawodu.

Czy to się opłaca?

Na pewno każdemu, kto marzy o szkole aktorskiej, wydaje się, że rozpoczęcie tych studiów, a tym bardziej ich ukończenie, daje pewność bogactwa. Jednak warto uświadomić sobie, że prawdziwych sław, które mogą liczyć na niebotyczne zarobki, jest dość mało. Za nimi zaś stoi cała armia wykształconych i pewnie nie mniej zdolnych aktorów, którzy nie mają pracy bądź nie są na świeczniku. A to również przekłada się na mniejsze zarobki. Nie zawsze można mieć nadzieję na sławę i chwałę. Jeśli jednak kocha się ten zawód, nie wykonuje się go dla zaszczytów i fortuny. Przyjemność daje samo granie w teatrze czy filmie, gdyż jest to uprawianie sztuki.

Bardzo frustrujące dla zawodowych aktorów jest też to, że dużą część największych sław stanowią osoby, które nigdy nie studiowały aktorstwa. Swój sukces zawdzięczają samorodnemu talentowi albo zupełnie innym kwestiom, na przykład przypadkowi. Pojawiają się nawet głosy, że amatorów nie powinno się nazywać aktorami. Dawniej osoby bez wykształcenia aktorskiego nie mogły liczyć na grę w teatrze, miały możliwość podbijania tylko szklanego ekranu. Obecnie jednak panuje pełna dowolność. Trzeba więc mieć dużo szczęścia, siły charakteru i samozaparcia, by przebić się w tej branży. A potem, aby utrzymać się na wysokiej pozycji.

Zarobki w zawodzie aktora

Zarobki w zawodzie aktoraSłynny aktor na pewno może liczyć na dobre zarobki, nie tylko ze swej właściwej pracy, ale też na przykład z udziału w reklamach. Warto jednak pamiętać, że aktorzy teatralni nie zarabiają bajońskich sum. Dużo lepiej mają się aktorzy popularnych seriali, ci jednak dostają wynagrodzenie za dzień zdjęciowych, a tych może być różna ilość w miesiącu. Kiedy nie kręcą, nie zarabiają, więc trzeba mieć to na uwadze. Nieraz nawet znani aktorzy żalą się na kiepskie warunki – dni zdjęciowych jest mało, w dodatku nie są zatrudniani w oparciu o umowę o pracę.

Taka praca jest też więc na pewno stosunkowo mało stabilna i powoduje sporą presję, zwłaszcza gdy ma się na utrzymaniu rodzinę. Często aktorzy z wysokim wykształceniem są bezrobotni, zwłaszcza że ich byt w dużej mierze zależy od zainteresowania widzów. Na pewno więc nie jest to bardzo łatwa praca, która każdemu da znakomite zarobki. Dużo w tej mierze zależy od szczęścia. Można wiele pracować i być świetnym w tym, co się robi, a mimo to nie dostawać dobrych ról i nie odnieść zbyt wielkiego sukcesu. Można też być amatorem, przez przypadek dostać się do telewizji i po kilku minutach zrobić oszałamiającą karierę niczym Brad Pitt.

Trzeba więc dobrze przemyśleć, czy chce się wybrać takie studia, a jeśli tak, to lepiej szczerze kochać ten zawód niż postrzegać go tylko jako łatwy sposób na zarobienie dużych pieniędzy, gdyż można się srodze rozczarować. Niestety przekonało się już o tym wiele osób, którym kilkuletnie wymagające i ciężkie studia (zajęć jest bardzo dużo) nie pozwoliły na zapewnienie sobie dostatniej przyszłości. Poza tym jednak zawsze warto próbować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here