Studia dziennikarskie

Rosnąca popularność internetu oraz wszelkiego rodzaju blogów sprawia, że młodzi ludzie po szkole średniej coraz częściej kierują swój wzrok na studia dziennikarskie, aby jeszcze bardziej podszkolić swój warsztat językowy i dostarczać swoim czytelnikom jeszcze ciekawsze treści. Ale nie tylko popularność internetowych blogów ma wpływ na modę na studia dziennikarskie. Mnogość specjalizacji, które możemy uzyskać na tych studiach sprawia bowiem, że na ten kierunek idą osoby, które po prostu interesują się daną dziedziną życia i chcą ją opisywać w mediach. Dlatego powstało między innymi dziennikarstwo sportowe czy dziennikarstwo muzyczne. Na studia takie wybierają się ludzie, którzy pragną zaistnieć w świecie mediów. Czy to w radiu, telewizji czy prasie drukowanej. Wszędzie tam do pracy niezbędne jest wykształcenie zdobyte na studiach dziennikarskich.

Dla kogo są studia dziennikarskie

Dla kogo są studia dziennikarskiePrzede wszystkim musimy na wstępie zaznaczyć, że studia dziennikarskie nie są dla każdego. Nie wystarczy bowiem lubić o czymś pisać by to robić. Niezbędna jest umiejętność skutecznego wykorzystywania narzędzi jakie daje nam nauka na studiach dziennikarskich. Dobrymi dziennikarzami zostaną jedynie osoby, które lubią same wyszukiwać jak najwięcej informacji i na tej podstawie tworzyć swoje reportaże. Niezbędna na tychże studiach jest ponadprzeciętna kreatywność i pomysłowość. W zależności od specjalizacji jaką wybierzemy różne będą też przedmioty oraz zakres działań na zajęciach.

Z pewnością na studiach dziennikarskich odnajdą się osoby, które mają lekką rękę do pisania jakichkolwiek form literackich. Również osoby, które lubią na własną rękę się dokształcać i szukać informacji w nietypowych źródłach i w nieszablonowy sposób. Dla takich osób z pewnością znajdzie się miejsce na wielu uczelniach w Polsce, i takie osoby z pewnością odnajdą się w pracy dziennikarskiej po studiach.

Jak wyglądają studia dziennikarskie?

Każdy przyszły student dziennikarstwa musi się przygotować na wiele teoretycznych zajęć podczas trwania jego nauki. Całość, jak na każdych studiach dzieli się na przedmioty ogólne oraz specjalizacyjne. Do ogólnych możemy zaliczyć naukę języka obcego, elementy psychologii i socjologii. Studentom dziennikarstwa nie może być także obca historia prawa czy ogólnie historia. Ale to co najważniejsze w zawodzie dziennikarza, studenci będą zgłębiali tajniki języka i kultury polskiej. Wiele godzin zajęć będzie poświęconych na naukę poprawnego posługiwania się językiem polskim oraz na poznaniu jego historii. Oprócz tego w zależności od specjalizacji mogą znaleźć się w programie studiów przedmioty związane z praktycznym warsztatem dziennikarskim, historią mediów czy ogólnie systemem medialnym panującym na świecie.

Znacznie ciekawsze będą zajęcia praktyczne. Nierzadko zdarzy się, że niektóre zajęcia będą prowadzone na przykład w studiu radiowym lub na ulicy przy użyciu kamery telewizyjnej. Takie zajęcia są zawsze najciekawsze i pozwalają nieco odłączyć się od nudnawych teoretycznych zajęć, przy okazji doszkalając warsztat dziennikarski.

W zależności od tego jaką specjalizację wybraliśmy możemy mieć również inne dodatkowe przedmioty. Możemy na przykład wybrać dziennikarstwo muzyczne czy sportowe. Do wyboru pozostaje również kierunek nazywany dziennikarstwem radiowo-telewizyjnym. Istnieją także specjalizacje typu Public Relations czy takie nastawione na bardziej twórcze pisanie. Wszystkie one będą zawierały w swoim programie dodatkowe przedmioty.

Praca po studiach dziennikarskich

Praca po studiach dziennikarskichMożliwości pracy w zawodzie dziennikarza jest na prawdę mnóstwo. Choć trzeba na wstępie zaznaczyć, że na początku może to nie być zbyt dobrze płatna praca. Powinniśmy się raczej nastawić na nisko płatne staże i zdobywanie praktyk. Dopiero po jakimś czasie, gdy nabierzemy doświadczenia i zdobędziemy choć trochę rozpoznawalności możemy liczyć na bardziej intratne stanowiska. Najprościej jest chyba zatrudnić się w lokalnej gazecie opisującej problemy obszaru, na którym jest wydawana. Nie mówimy tu jedynie o małych miejscowościach lecz o dużych miastach typu Wrocław czy Kraków, które mają swoje lokalne oddziały gazet. W takich redakcjach potrzebni są również ludzie do prowadzenia znacznie obszerniejszych internetowych wydań gazet oraz prowadzenia profili w mediach społecznościowych. Nic nie stoi także na przeszkodzie aby rozpocząć pracę w radiu czy telewizji. Nie będziemy oczywiście od razu dopuszczeni do prowadzenia głównego wydania najnowszych wiadomości, lecz praca lokalnego redaktora również może być pasjonująca na początku kariery zawodowej.

Studia dziennikarskie doskonale przygotowują także do pracy jako rzecznik prasowy w różnego rodzaju instytucjach. Doświadczenie wyniesione ze studiów pozwoli znacznie sprawniej obcować z mediami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here