studia farmaceutyczne

Studia farmaceutyczne, określane są jako jedne z najtrudniejszych, ale też i jako takie, które dają nam zdecydowanie największe możliwości jeśli chodzi o szeroko rozumiany rozwój i uzyskanie dobrze płatnej posady. Powstaje jednak pytanie dotyczące tego, co dokładnie należy przedsięwziąć, aby podjąć studia na kierunku jakim jest farmacja? Na co koniecznie powinniśmy zwrócić w tym aspekcie uwagę? Czego możemy się spodziewać, jeśli zdecydujemy się studiować farmację? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, dotyczących szeroko rozumianych studiów farmaceutycznych, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – odpowiednie przygotowanie

studia farmaceutyczneNie każdy może i też nie każdy powinien decydować się na podjęcie studiów farmaceutycznych. To kierunek, który wymaga od nas bardzo dużej precyzji, analitycznego myślenia, jak również – zdolności, jeśli chodzi np. o chemię. Farmaceuta, to zawód bardzo odpowiedzialny, nierzadko też stresujący. Osoby, które decydują się na podjęcie studiów na kierunku farmacja, powinny być tego w pełni świadome. Nie bez przyczyny funkcjonuje powiedzenie, które mówi o tym, że farmaceuta, podobnie jak saper, może pomylić się tylko raz. Ma to bezpośredni związek z tym, czym dokładnie farmaceuta się zajmuje. Praca ze środkami chemicznymi – w tym przede wszystkim z lekami, jest pracą, która wymaga bardzo dużej precyzji.

Co za tym idzie, wybierając się na studia farmaceutyczne, musimy przygotować się na to, że będzie od nas wymagana konkretna i dokładna wiedza w wybranym temacie. Osoby, które nie mają predyspozycji do łatwego zapamiętywania nazw, ilości oraz nie są w stanie odpowiednio zrozumieć różnego rodzaju procesów fizycznych i chemicznych, nie powinny decydować się na podjęcie tego rodzaju studiów. Nie tylko będą one dla nich „ciężkie”, jeśli chodzi o uzyskanie pozytywnej oceny z konkretnych egzaminów czy zaliczeń, ale też może się okazać, że zwyczajnie takie osoby będą męczyły się na takich studiach. Osoba, która decyduje się na rozpoczęcie studiów na kierunku farmacja, musi być zatem w pełni świadoma tego, czym takie studia są.

Ile lat trwają studia farmaceutyczne?

Kolejną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o rozpoczęcie studiów z zakresu szeroko rozumianej farmacji, jest przygotowanie się na to, jak długo takie studia trwają. W odróżnieniu od większości kierunków, studia farmaceutyczne trwają pięć lat. Uzyskujemy wówczas tytuł magistra farmacji i teoretycznie możemy już wtedy zacząć pracę jako farmaceuta. Niestety, tylko teoretycznie, ponieważ początkujący farmaceuta wcale nie ma tak łatwo, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej posady. Warto podkreślić, że w tym fachu, liczy się przede wszystkim doświadczenie w zawodzie. Znajomość leków, ich działania oraz umiejętność doradzenia pacjentowi, jeśli chodzi o wybór leków, które sprzedawane są bez recepty, to podstawowe cechy, którymi powinien odznaczać się dobry farmaceuta. Niestety takie umiejętności jesteśmy w stanie zdobyć dopiero po odbyciu odpowiedniej długości praktyki. Nie oznacza to jednak wcale, że nie możemy podjąć pracy w zawodzie zaraz po skończeniu studiów.

Jak wygląda kariera osoby po studiach farmaceutycznych?

studia farmaceutyczneKiedy uda nam się ukończyć studia farmaceutyczne, możemy zacząć ubiegać się o pracę jako asystent farmaceuty. Bardzo wiele aptek, decyduje się zatrudnić świeżo upieczonych studentów tego kierunku, aby dać im szansę na zdobycie doświadczenia. Nierzadko też bywa i tak, że osoby, które taką właśnie posadę otrzymają, zostają w późniejszym czasie zatrudnione na stałe w danej aptece. To jednak zaledwie jedna, z bardzo wielu możliwości rozwoju, jeśli chodzi o karierę w zawodzie farmaceuty. Jakie są zatem inne możliwości? Musimy przede wszystkim podkreślić naukowy i wręcz odkrywczy charakter takich studiów. Farmaceuci mogą pracować w koncernie farmaceutycznym i np. zajmować się opracowywaniem nowych leków.

To zajęcie bardzo wymagające, powodujące bardzo dużą ilość stresu, ale też – niezwykle intratne. Jeśli zastanawiacie się, kto dokładnie stoi za tym, że na rynek został wprowadzony nowy lek, to poza tym, że konkretny koncern farmaceutyczny odpowiada za jego dystrybucję, szereg farmaceutów wcześniej pracował nad składem tego leku. Praca w takim koncernie wymaga prowadzenia wielu prób i doświadczeń, które mogą definiować skuteczność lub jej brak konkretnego środka leczniczego. To zajęcie które, jak już zostało wspomniane, jest bardzo dobrze płatne, ale też wymaga od danej osoby posiadania przysłowiowych nerwów ze stali.

Czy rzeczywiście studia farmaceutyczne się opłacają?

Jak pokazuję wszystkie powyżej przytoczone przykłady, studia farmaceutyczne są dla nas bardzo opłacalne. Musimy jedynie wiedzieć, czy rzeczywiście posiadamy odpowiednie predyspozycje, jeśli chodzi o wykonywanie takiego zawodu. Nie każdy bowiem może czuć się w nim dobrze, a nie ma chyba nic gorszego niż farmaceuta, który absolutnie nie chce wykonywać swojego zawodu. To jest prosta droga do tego, aby nie tylko popadać we frustrację, ale też nawet nabawić się depresji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here