Studia - Fizjoterapia

Jeśli w szkole średniej interesowałeś się sportem i medycyną oraz osiągałeś dobre wyniki z biologii, chemii oraz wychowania fizycznego to całkiem prawdopodobne, że po pozytywnym zdaniu matury zainteresują Cię studia na kierunku fizjoterapii. Aby jednak skutecznie starać się o miejsce na takich studiach trzeba o tym pomyśleć dużo wcześniej niż po zdaniu matury. Istotne jest bowiem, to jakie warunki trzeba spełnić na danej uczelni oraz to jakie przedmioty zdawane na maturze będą brane pod uwagę podczas procesu rekrutacji an uczelni. Dlatego najlepiej już na początku trwania nauki w liceum podjąć decyzję o kierunku studiów i na podstawie tych wymagań specjalizować się w danych przedmiotach oraz zdać je na maturze. Możemy wtedy mieć pewność dostania się na wymarzone studia – Fizjoterapia da nam mnóstwo przyjemności z nauki podczas całego okresu studiów.

Studia – Fizjoterapia

Studia - FizjoterapiaJeśli ktoś nie ma żadnego związku ze sportem czy aktywnością fizyczną to może nie wiedzieć na czym polegają te studia i fizjoterapia w ogóle. A okazuje się, że jest to nauka, która swoją historię ma aż w czasach starożytnych. Choć nazywana wtedy była inaczej to ogólne zasady zawsze były takie same. Cały czas chodziło o to, żeby gimnastyką ciała leczyć niektóre choroby. Wykorzystywanie reakcji na naturalne bodźce organizmu sprawia, że ustępują niektóre dolegliwości natury fizycznej. Tym mniej więcej od wieków zajmują się fizjoterapeuci różnych specjalizacji. Ogólnie więc rzecz ujmując fizjoterapia to rehabilitacja medyczna pacjentów, która ma za zadanie usunięcie dolegliwości chorego oraz doprowadzenie go do pełnej sprawności fizycznej. Fizjoterapeuci poprzez swoją pracę zwalczają przede wszystkim uciążliwy ból u pacjentów a także pozbywają się stanów zapalnych. Sprawiają także, że narządy ruchowe zaczynają lepiej działać, zwiększa się sprawność oraz wydolność organizmu.

Jak dostać się na fizjoterapię?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy niezwykle istotne jest wczesne podjęcie decyzji odnośnie uczelni, an której zamierzamy złożyć swoje dokumenty rekrutacyjne. Dzięki temu poznamy szczegółowe wymagania rekrutacyjne i pod tym kątem będziemy mogli poprowadzić swoją ścieżkę edukacyjną w szkole średniej. Dowiemy się jakie przedmioty zdawane na maturze będą brane pod uwagę przy obliczaniu punktów rekrutacyjnych. Zwróćmy również uwagę na ewentualny test sprawnościowy. Nie jest on wymagany na wszystkich uczelniach, ale większość z nich korzysta z tego typu testowania kandydatów.

Aby dostać się an studia z fizjoterapii będziemy musieli posiadać wiedzę z wielu dziedzin nauki. Oczywiście większość tej wiedzy poznamy już bezpośrednio na studiach, jednak odpowiednie przygotowanie również nie zaszkodzi. Na studiach będziemy pogłębiali swoją wiedzę z psychologii, terapii manualnej, biomechaniki, anatomii palpacyjnej czy też masażu leczniczego. Oprócz tego nie ominą nas zajęcia z fitnessu czy kinezyterapii. Niektóre nazwy mogą brzmieć dość egzotycznie, jednakże kandydat na studia fizjoterapeutyczne powinien je bez problemu znać i rozróżniać.

Jaką uczelnię wybrać?

Studia z tego kierunku prowadzone są przez wiele uznanych uczelni w całym kraju. Zazwyczaj są to Akademie Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytety Medyczne. Kierunek ten znajdziemy także na Akademiach Społecznych oraz szkołach typowo humanistycznych. Jeśli chodzi o prywatne uczelnie to powinniśmy rozglądać się za Szkołami Fizjoterapii.

Praca po fizjoterapii

Praca po fizjoterapiiJak się okazuje po skończeniu studiów na tym kierunku mamy do wyboru szerokie spectrum możliwości jeśli chodzi o zatrudnienie. Specjaliści od fizjoterapii są chętnie widzianymi pracownikami w różnego rodzaju placówkach ochrony zdrowia, zarówno tych prywatnych jaki i publicznych. Specjaliści w prywatnych placówkach są oczywiście dużo lepiej wynagradzani co dla większości studentów ma oczywiście ogromne znaczenie. Pracę można także znaleźć w różnego typu sanatoriach. Również prywatne gabinety masażu chętnie zatrudnią wykwalifikowanych absolwentów tych studiów i na pewno sowicie wynagrodzą sumienną pracę. Idąc dalej, zatrudnienie można znaleźć także w szkłach uczących fizjoterapii i masażu. Zarówno tych państwowych jak i prywatnych, których jest na rynku coraz więcej.

Nic nie stoi także na przeszkodzie aby otworzyć własny gabinet masażu lub zajmujący się fizjoterapią. Stawki na rynku są coraz większe i przy dobrym zarządzaniu takim gabinetem możemy zarobić całkiem sensowne pieniądze. Zatrudniając dodatkowo kilku specjalistów, na przykład znajomych ze studiów, możemy powiększyć skalę naszego biznesu.

Studia te dają szerokie pole manewru jeśli chodzi o zatrudnienie. Specjaliści z dziedziny fizjoterapii są łakomym kąskiem na medycznym rynku pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie studia?
Następny artykułStudia w USA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here