studia w niemczech

Wybór studiów zawsze wiąże się z podstawowymi pytaniami wśród ludzi młodych. Po co w ogóle mi studia, co mi dadzą, co dalej w życiu robić, co jeszcze mogę osiągnąć i czy faktycznie warto się starać? Niektórzy zadają sobie pytania, czy studia mają sens. Niektórzy twierdzą, że jakoś to później będzie. Ale nie mają określonych planów na swoją przyszłość i twierdzą, że to raczej studia ich ukształtują. Czasem napotykają na drodze brutalną rzeczywistość, która pokazuje, że to oni muszą wykazać inicjatywę. To oni muszą wykazać zaangażowanie i to oni muszą chcieć rozwijać umiejętności, jak i drzemiący w nich potencjał. Czasem tego brakuje i przychodzi moment na przemyślenia. Twardsi potrafią temu podołać. Czasami wybierają naukę za granicą, choćby studia w Niemczech.

Dylematy związane z edukacją

studia w niemczechCzasem nie jest łatwo sobie powiedzieć, że ta droga do niczego nie prowadzi, ale niektórzy wolą stwierdzić, że nie nadają się do niczego, chociaż poddać się w ten sposób jest najłatwiej. Inni rezygnują ze studiów, korzystają ze swoich znajomości, zainteresowań i stwierdzają, że super wykształcenie wcale nie musi być pomocne. Polsce doskwiera w końcu nadmiar magistrów, którzy swoje studia kończyli tylko dla papierka, ale z konkretnymi umiejętnościami, które przydadzą się potem w życiu, jest już ciężko. Niektórzy między szkołą a studiami robią sobie rok przerwy i w tym czasie pracują, aby zyskać umiejętności i pieniądze pod wymarzone studia.

Zdecydowanie łatwiej mają ci, którzy mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziców, jednak nie każdego na nie stać. Okazuje się często, że biedniejsi rzuceni na głęboką wodę potrafią sobie dać radę lepiej, bo muszą włożyć więcej od siebie i większa niezależność ich wzmacnia. Pytanie nasuwa się już podczas wcześniejszej edukacji. Matura wydaje się z roku na rok coraz łatwiejsza, mimo to nie każdy potrafi ją zdać. Wiele osób ze starszego pokolenia narzeka na młodzież, która nie potrafi zaradzić problemom, ale czy te problemy i czy ta ich mentalność nie zaczęła się od starszego pokolenia, które stara się często podkreślić, że to oni wiedzą więcej tylko dlatego, że są starsi? Często tak to niestety wygląda, a szacunek do starszych ma się opierać nie tyle na respekcie, ile na strachu.

Studiowanie za granicą

Wygląda to całkiem inaczej niż za granicą. Kraje skandynawskie stawiają na samodzielność dzieci. Tam uczeń ma zarządzać sam sobą, a nauczyciele jedynie pomaga mu, tj. naprowadzają na drogę, którą mógłby podjąć, delikatnie sugerując, co może być najlepsze. Podobną rolę zresztą spełniają także rodzice. Całkiem inaczej wygląda to w Azji, gdzie stawia się na społeczeństwo kolektywne. I tak np. w Singapurze już w wieku 8 lat dzieli się dzieci na te, które są najbystrzejsze i mają być zarządcami w wielkich firmach, ci którzy są również zdolni i mają projektować nowoczesne programy, które przyczynią się do dalszego rozwoju ekonomicznego kraju oraz dla tych mniej zdolnych, którzy wylądują w fabrykach przy pracy fizycznej lub będą sprzątać ulicę.

Studia w Niemczech

studia w niemczechTo sprawia, że przy wyścigu szczurów i konieczności dopracowywania swojego CV w taki sposób, aby spodobało się ono wymarzonemu pracodawcy, trzeba poświęcić sporo czasu i zmieniać je w zależności od charakteru pracy i stanowiska, na które się aplikuje. Przecież inaczej będzie wyglądać aplikacja związana z pracą jako rekruter HR, inaczej jako obsługa klienta, a jeszcze inaczej w dziale finansów. Niektórzy wybierają edukację za granicą i jest to także wybór respektowany przez specjalistów na całym świecie. Studia w Niemczech, Anglii, Norwegii, Holandii, Szwecji, Danii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Chinach, Japonii, Szwajcarii i wielu innych krajach świata z bogatymi i prestiżowymi uniwersytetami dają nowe doświadczenia, których nie zaznałoby się w Polsce. Z pewnością jest to szansa na poznanie nowych kultur, zderzenie się ze znacznie większymi różnicami niż byłyby one w Polsce.

Zwłaszcza studia w Niemczech wydają się być nader kuszącą perspektywą. Przede wszystkim z racji bliskości tego kraju, a także bardzo prestiżowych i renomowanych uniwersytetów. Niemcy to również kraj o bogatej tradycji akademickiej, który może się poszczycić wieloma osiągnięciami i odkryciami w wielu obszarach nauki.

Zalety studiów za granicą

Studia to więc nie tylko czas obowiązków, ale i przyjemności. Jednocześnie, studia za granicą pozwalają usamodzielnić człowieka. Znacznie trudniej jest bowiem porozumiewać się na co dzień w obcym języku, nawet jeśli zna się go na bardzo wysokim poziomie. Jednak język ojczysty to ten, w którym myślimy. I nawet najwspanialsza znajomość języka obcego, nie sprawi, że będziemy go czuć w taki sposób jak Niemiec czy Anglik. Tak samo oni, jeżeli poznają bliżej polski i będą w stanie się nim swobodnie posługiwać, nie będzie to jednak to samo, co Polak mówiący po polsku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here