studia wieczorowe

Każdy, kto wybiera się na studia, może zdecydować się na różne tryby studiowania. Wybór różnych wariantów oczywiście nie zawsze jest możliwy, jednak w większości przypadków przyszli studenci mogą wybierać między studiami dziennymi, czyli stacjonarnymi, niestacjonarnymi, czyli zaocznymi. Popularne są również studia wieczorowe. Dużo mniej popularne są studia przez internet, które w Polsce są jeszcze w powijakach, ale na pewno w przyszłości się to zmieni.

Studia stacjonarne

studia wieczoroweSą to studia dzienne, które są przez większość osób uznawane za najbardziej wartościowe. Inne tryby często wybierają studenci, którzy nie dostali się na studia dzienne, co głównie wpływa na ich sposób postrzegania jako lepszych. Takie studia jednak są chętnie wybierane często głównie przez to, że są darmowe. Podczas gdy za studia wieczorowe i zaoczne trzeba płacić i to niemało. Minusem jest jednak fakt, że nie zawsze można pogodzić studia dzienne z pracą zarobkową, trzeba więc pozostawać na utrzymaniu rodziców czy liczyć na stypendia. Nie da się pracować zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku lat, gdy zwykle zajęcia trwają od rana do nocy.

Jeśli jednak wybierze się trudne studia, wymagające dużo nauki i mające wiele zajęć, jak prawo, psychologia, medycyna czy aktorstwo, można spodziewać się, że taka sytuacja będzie miała miejsce przez cały okres trwania studiów. Można więc uznać, że studia dzienne nie są dla każdego. W przypadku osób z małych miejscowości czy chcących studiować w innych miastach wiążą się też z koniecznością przeprowadzki. A więc to, że za samą edukację się nie płaci, wcale nie oznacza, że studia nic nie kosztują. A czy są lepsze od zaocznych i wieczorowych? Zdania na ten temat są podzielone. Ponieważ za pozostałe warianty się płaci, wiele osób skłonnych jest przypuszczać, że poziom na takich studiach jest niższy. Zależy to jednak od uczelni, a nawet od samych wykładowców. Nie zawsze w parze z opłatami idzie taryfa ulgowa. Nawet studia zaoczne mogą być cięższe od dziennych, gdyż trzeba odbyć dużą ilość zajęć w bardzo krótkim czasie – przez weekend.

Studia zaoczne

Często bywają niesprawiedliwie postrzegane jako dające mało wiedzy. Wiele osób uważa, że na takich studiach tylko się płaci i nic nie trzeba umieć, a nawet chodzić na zajęcia. To jednak także uzależnione jest od wykładowców i osób prowadzących zajęcia – nieraz podchodzą one do tych kwestii bardzo restrykcyjnie i format studiów nie ma żadnego znaczenia. Na pewno dużą zaletą takich studiów jest fakt, iż większość osób, która je podejmuje, może pracować. Zajęcia bowiem z zasady odbywają się w soboty i niedziele, dlatego nawet jeśli pracuje się w weekendy, można ułożyć sobie grafik. Ponadto zjazdy często są co dwa tygodnie. Nie jest to jednak reguła. Wiele zależy od kierunku studiów oraz ich roku.

Jeśli do przekazania jest duża ilość wiedzy, zjazdy mogą odbywać się nawet co tydzień i nie zawsze ograniczają się do soboty i niedzieli, mogą obejmować także na przykład piątkowe popołudnia (chociaż na studiach dziennych także zdarzają się na przykład sobotnie warsztaty). Warto też mieć na uwadze fakt, iż również egzaminy mogą być nieraz wyznaczane w dni robocze, zwłaszcza w kolejnych terminach. Bywa to kłopotliwe, jednak zdecydowanie największym problemem związanym ze studiami zaocznymi jest fakt, iż trzeba za nie płacić i to niestety niemało. Zwykle opłaty sięgają kilkuset złotych miesięcznie, a więc są to spore kwoty. Studia takie z zasady są dedykowane dla osób pracujących, często mających już wykształcenie, które chcą je uzupełnić. Dobra wiadomość jest jednak taka, że również na takich studiach można starać się o stypendium, co pozwala nieco zmniejszyć słone koszty.

Studia wieczorowe

studia wieczoroweTaka forma studiów jest stosunkowo rzadko wybierana, gdyż jej specyficzna postać odpowiada raczej niedużej grupie osób. Zwykle na wybór takiego formatu decydują się osoby, które nie dostały się na studia dzienne, a nie chcą studiować zaocznie. Zajęcia odbywają się popołudniami, a za studia płaci się podobne kwoty jak za zaoczne, choć czasem sumy te są większe. Utrudnieniem jest też duża liczba zajęć w ciągu tygodnia, choć dla osób, które chcą się dużo nauczyć, może to być dobra strona. Takie studia są więc proponowane w przypadku kierunków, w których odpada możliwość studiowania zaocznego. Najlepszym tego przykładem jest medycyna. Kto nie dostał się na dzienne, a bardzo zależy mu na takich studiach, może studiować wieczorowo.

Medycyny zaocznej z oczywistych względów nie ma – ogromu materiału nie dałoby się przerobić w czasie jedynie weekendów, a do tego dochodzą przecież jeszcze praktyki i inne dodatkowe zajęcia. W przypadku akurat tego jednak kierunku studia wieczorowe wyglądają w ten sposób, że studenci słono za nie płacą (nawet kilkadziesiąt tysięcy na rok), ale uczą się wcale nie popołudniami, a uczęszczają na zajęcia razem ze studentami dziennymi. Wieczorowe studia te są więc tylko z nazwy, choć w przypadku innych kierunków bywa inaczej – i też opłaty nie są takie duże. Fakt jednak, że takie studia są stosunkowo rzadko wybierane, świadczy o tym, że nie jest to najgodniejsza opcja.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here