tkanina

Wybór materiału ma kluczowe znaczenie w kontekście jakości wielu produktów. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się tkaniny wodoodporne pozwalające tworzyć różnego rodzaju akcesoria, odzież oraz oryginalne dodatki. Zazwyczaj sprzedażą tkanin wodoodpornych zajmują się wyspecjalizowane hurtownie kaletnicze takie jak np. łódzka hurtownia tkanin Vermont.

Czym jest tkanina wodoodporna?

Tkaniny wodoodporne są nowoczesnym rozwiązaniem znajdującym bardzo szerokie zastosowanie przy realizacji rozmaitych projektów. Do ich produkcji wykorzystywany jest m.in. poliester bądź poliamid, które po powlekaniu lub laminacji nabierają cech wodoodpornościowych. Dzięki temu woda nie wnika w głąb ich struktury. Na rynku dostępne są zarówno wzorzyste, jak i jednolite tkaniny wodoodporne świetnie nadające się do szycia m.in. plecaków, nerek, śpiworów, worków, pokrowców czy kurtek.

Tkanina wodoodporna – właściwości

Podstawowym zadaniem, jakie mają do spełnienia tkaniny wodoodporne, jest skuteczna ochrona przed wilgocią oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Nie przepuszczają wody i są trwałe, w związku z czym radzą sobie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Warstwa laminacji dobrze zabezpiecza je przed przemoczeniem – są na nie odporne w znacznie większym stopniu niż zwykłe tkaniny, łatwiej je również utrzymać w należytej czystości. Nowoczesne tkaniny wodoodporne spełniają najwyższe kryteria jakościowe, a z racji na wytrzymałość i pozostałe walory znajdują wszechstronne zastosowanie, np. w przemyśle odzieżowym.

Tkaniny wodoodporne – rodzaje

Rodzajami tkanin wodoodpornych są:

  • tkaniny z wodoodpornego poliestru: są to lekkie i elastyczne tkaniny niepodatne na zabrudzenia i gniecenie. Bez problemu można je zabarwić na dowolny kolor oraz łączyć z wieloma innymi tkaninami. Dodatkowym ich plusem jest stosunkowo niska cena.
  • tkaniny nylonowe: tkaniny nylonowe wykonywane są z poliamidów. Odznaczają się znakomitą trwałością i wodoszczelnością. Są wytrzymałe, przy czym nie ma ryzyka pęknięcia. Tkaniny nylonowe występują w różnych grubościach i splotach, a także w wielu wariantach kolorystycznych. Przykładami tkanin nylonowych są m.in.:
  • ortalion: to tkanina wytwarzana z włókna poliamid-6 znanego również jako nylon-6. Używa się jej do szycia odzieży wierzchniej oraz do celów dekoracyjnych. Najważniejszymi jej cechami są nieprzepuszczalność oraz ochrona przed wiatrem i zimnem.
  • Cordura: nazwa „cordura” (spotykana jest też „codura”) przypisana jest do rodziny niezwykle trwałych i wytrzymałych tkanin nylonowych. Cordura w wersji klasycznej ma płócienny splot utkany z włókien nylonowych, które mają wodoodporne wykończenie i powleczone są warstwą poliuretanu lub poliakrylu. Tkaniny z tej rodziny nie prują się przy nacięciu.

Tkaniny wodoodporne kontra zwykłe tkaniny

Zwykłym tkaninom nie sposób odmówić wielu zalet, niemniej pod wieloma względami nie dorównują one tkaninom wodoodpornym. Wysokiej klasy tkaniny wodoodporne mają tę przewagę nad zwykłymi tkaninami, że są nieporównywalnie trwalsze. Nie tracą swych właściwości pod wpływem rozmaitych czynników jak wilgoć a odpowiedni splot utrudnia czy wręcz uniemożliwia ich rozdarcie. Do tego prezentują się estetycznie, natomiast bogactwo wzorów pozwala dopasować je do konkretnych potrzeb. Nadają się do realizowania projektów o specjalnym przeznaczeniu, np. elementów wyposażenia taktycznego, turystycznego i wyprawowego. Rzeczy wykonane z tkanin wodoodpornych to solidna inwestycja na długie lata. Tego typu tkaniny to wielozadaniowe materiały, których zalety dzięki innowacyjnym metodom produkcji są nie do przecenienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here