Każdy kierownik i pracownik magazynu zdaje sobie sprawę, że przechowywanie i transport towarów wymaga dostępu do odpowiedniej technologii. Ilość i rodzaj towarów magazynowych w danym miejscu może być najróżniejsza, a przez to – powinniśmy dysponować różnymi rodzajami urządzeń ułatwiającymi ich przemieszczanie. Do najczęściej stosowanych zaliczają się wózki paletowe, taczkowe oraz platformowe – choć wymienić można również wiele innych rodzajów. Pomagają one nie tylko w transporcie towarów w obrębie magazynu, lecz także przydają się do ich załadunku i rozładunku.
Wózki platformowe – dla kogo?
Z wózków platformowych korzystają szczególnie chętnie ci magazynierzy, którzy przechowują towar pakowany w kartonach. Oczywiście – nie tylko oni – bowiem wózki platformowe nadają się idealnie do transportowania towarów stabilnych, które nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia.
Konstrukcja wózków platformowych jest niezwykle prosta. Większość dostępnych na rynku modeli składa się z trzech najważniejszych modułów. Należą do nich:
– płaska platforma, na której ustawiamy przygotowywane do transportu towary,
– koła – wykonane z odpowiednich materiałów, zdolnych do wytrzymania wysokie obciążenia,
– oraz burty – czyli boczne ścianki, których konstrukcja, wielkość oraz materiał wykonania może się różnić w przypadku poszczególnych modeli.
Ilość burt również może ulec zmianie – spotkamy zarówno wózki dwuburtowe, jednoburtowe, jak i czteroburtowe.
Wózki platformowe – zalety
Wózki platformowe nadają się idealnie do transportu towarów o dużych gabarytach lub – dużej ilości towarów mniejszych. Korzystamy z nich przede wszystkim podczas transportu towarów, które nie zostały wcześniej „spaletyzowane” lub zafoliowane.
Sterowanie wózkiem platformowym odbywa się za pomocą ruchu mięśni pracownika. Polega na popychaniu wózka oraz modulowaniu toru jego ruchu. Wózki platformowe są przy tym bardzo stabilne i z łatwością reagują na nacisk osób nimi kierujących.
Ruch wózkiem platformowym często odbywa się wzdłuż z góry wyznaczonych ścieżek. Jest to rozwiązanie stosowane zwłaszcza w magazynach wielkopowierzchniowych, o częstej rotacji przechowywanego materiału. W takim wypadku wyznaczenie ścieżki ruchu dla wózka platformowego wynika nie tylko ze względów ergonomicznych, ale ma także wpływ na przepustowość danego miejsca i sprawność organizacji pracy.
Wózki platformowe i odbojnice przemysłowe – w trosce o transport w obrębie magazynu
Wyznaczenie ścieżek transportowych to w przypadku wielu magazynów zadanie niezwykle ważne. Ścieżki takie powinny być oznaczone w sposób wyraźny, odróżniający je od pozostałej części podłoża. Co równie istotne, w trakcie wyznaczania ścieżek transportowych warto także zwrócić uwagę na miejsca wrażliwe – wąskie korytarze, kanty i odstające elementy konstrukcji budowli lub ścian. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w specjalistyczne odbojnice przemysłowe. Za ich pomocą zabezpieczymy wybrane fragmenty ścieżek transportowych przed uszkodzeniami mechanicznymi – takimi jak obtarcia czy uderzenia. Odbojnice przemysłowe przejmują na siebie impet uderzenia, dzięki czemu zarówno wózek platformowy, jak i chroniona przez nie ściana, nie ulegają uszkodzeniom.