Jak urządzić przydomowy warsztat do majsterkowania?

Majsterkowanie to hobby wielu mężczyzn. Wielu panów woli naprawiać to, co się zepsuło, niż wymieniać na nowe. Zamknięcie się w swym warsztacie na kilka godzin to sposób na oderwanie się od szarej rzeczywistości, to także świetna zabawa oraz wspaniałe, praktyczne efekty w postaci własnoręcznie wykonanych przedmiotów.

Majsterkowanie powinno odbywać się w odpowiednich warunkach, dlatego ważny jest wybór odpowiedniego miejsca do majsterkowania. Przede wszystkim powinno być ono odgrodzone od reszty domu, by różnego rodzaju robótki nie zakłócały spokoju innych domowników.

Solidne drzwi

Niezbędne są solidne, wykonane z trwałych materiałów drzwi, które będą stanowiły izolację dźwiękową. Drzwi powinny być szczelne, wyposażone w wygodną w użyciu, ergonomiczną, odporną na zabrudzenia i ścieranie klamką. Jeżeli warsztat znajduje się poza mieszkaniem, należy zabezpieczyć go przed włamaniem i kradzieżą.

Meble do warsztatu

Aby nasz warsztat był funkcjonalnym i praktycznym pomieszczeniem, należy właściwie zagospodarować jego przestrzeń i zadbać o porządek. Wiele zależy od wielkości pomieszczenia. Jeżeli przestrzeń warsztatu jest niewielka, dobrze jest wykorzystać ściany do przechowywania różnego rodzaju akcesoriów.

Na ścianach można zamontować metalowe szafki lub haki do wieszania przedmiotów. Jeśli chodzi o inne meble warsztatowe, konieczny jest uniwersalny blat do majsterkowania oraz krzesło, którego wysokość będzie dostosowana do wysokości blatu. Przyda się też regał metalowy.

Przedmioty przechowywane w warsztacie należy odpowiednio posegregować. Jeżeli w jednym miejscu będziemy trzymać gwoździe, w innym narzędzia, jeszcze w innym większe sprzęty typu wiertarki, wtedy zawsze będziemy wiedzieć, gdzie znajdują się przedmioty, których akurat potrzebujemy i nie będziemy tracić czasu na ich szukanie.

Oświetlenie

Bardzo ważnym elementem wyposażenia garażu jest odpowiednie oświetlenie. Jeżeli w warsztacie mamy dostęp do światła dziennego, ustawmy w miarę możliwości swoje stanowisko pracy tak, by docierało tam jak najwięcej światła dziennego. W warsztacie powinna znaleźć się też apteczka.

Zabezpieczenie warsztatu przed dziećmi

Jeżeli nasz warsztat znajduje się w mieszkaniu, należy odpowiednio zabezpieczyć go przed dziećmi, by nie miały dostępu do warsztatu. Pamiętajmy też, by domowego warsztatu nie urządzać w pobliżu kuchni ani jadalni, gdyż zapachy chemikaliów będą przeszkadzały w  spożywaniu posiłków.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here