Jak zadbać o budżet domowy?

Czasami wydaje się, że bardzo szybko rozchodzą się nam pieniądze. Zastanawiamy się, jak zapanować nad naszymi wydatkami. Chcemy przejąć kontrolę nad naszym budżetem domowym i zaoszczędzić środki finansowe na konkretny cel. Prawidłowo prowadzony budżet domowy gwarantuje zapanowanie nad naszymi wydatkami i dostosowanie ich do uzyskiwanych przychodów. Zapewnia to osiągnięcie płynności i stabilności finansowej. Jak zadbać o budżet domowy? O tym wszystkim można przeczytać w poniższym artykule.

Zbyt pracochłonne?    

Wielu z nas sądzi, że prowadzenie budżetu domowego to bardzo pracochłonne działanie. Ponadto, spisywanie wydatków traktowane jest jako marnowanie czasu. Jednak spisywanie wydatków wcale nie jest zajęciem wymagającym wiele czasu.

Nie odkładajmy na później  

Prowadzenie budżetu domowego warto zacząć już dziś. Nie musimy mieć jakiś dodatkowych narzędzi. Kartka papieru albo program Excel są wystarczające. Rozpocznijmy od spisania źródeł przychodów. Dzięki takiemu działaniu wiemy już, jakie przychody co miesiąc wpływają na nasze konto.    

Kolejny krok to spisanie comiesięcznych wydatków. Pomóżmy sobie sprawdzeniem historii naszego konta bankowego. Do takich wydatków mogą należeć: raty kredytów, rachunki za czynsz czy Internet. Stanowią one opłaty stałe. Kolejny krok to wypisanie wydatków nieregularnych, których kwota jest zmienna. Można do nich zaliczyć zakupy odzieży, chemii, produktów spożywczych, pomocy naukowych, wizyty u kosmetyczki, fryzjera, opłaty za wizyty u lekarza czy lekarstwa. Ponadto wydatki te warto umieścić w kategoriach, takich jak: edukacja, dom i ogród, zdrowie, rozrywka, itd. Dokładne spisanie wydatków i umieszczenie w stworzonych kategoriach pozwala nam poznać preferencje zakupowe, a następnie wyciągnąć wnioski na przyszłość w zakresie prowadzenia budżetu domowego i dokonywania wydatków.   

Aktualizujmy informacje na bieżąco!   

Stworzyliśmy już budżet, ale najważniejsze zadanie jest przed nami. Nie zapomnijmy na bieżąco go aktualizować! Czynność tą można wykonywać codziennie albo raz na dwa lub trzy dni. Każdy z nas musi samodzielnie zadecydować, co jaki czas będzie dokonywał aktualizacji. Najważniejsza jest jednak systematyczność. To nie może być zadanie wykonywane z doskoku.

Niespodziewane wydatki   

Czasami w życiu pojawiają się nieprzewidziane wydatki… Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy na naszym koncie bankowym nie mamy żadnych środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji? Pomocna może okazać się szybka gotówka oferowana przez instytucje pozabankowe. Jest ona natychmiast dostępna i istnieje możliwość jej spłaty w niewielkich ratach. Szybka gotówka wymaga spłaty w przyszłości. Z tego względu upewnijmy się, że szybka gotówka nie będzie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla naszego budżetu domowego.       

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here