Jak zorganizować integrację firmową?

Integracja firmowa to dla pracowników często okazja do wyluzowania i bliższego poznania się. Jest to czas, w którym pracownicy odrywają się od codzienności, wychodzą poza codzienne schematy i po prostu żyją. Pracodawcy bardzo zależy na dobrych kontaktach między pracownikami, ponieważ w ten sposób tworzy się między nimi nić porozumienia, która pozwala im się potem lepiej dogadywać w pracy i uzyskiwać lepsze efekty ze współpracy. Zorganizowanie dobrego wyjazdu integracyjnego jest jednak dość trudnym zadaniem. Warto wybrać dla niego odpowiednie miejsce.

Wyzwanie
Wyzwanie jest tutaj naprawdę spore, ponieważ już nawet w kilkuosobowym zespole można się spodziewać, że będą pojawiały się jakieś konflikty, niesnaski oraz najzwyklejsze w świecie niedopasowanie charakterów. Wyjazd integracyjny powinien w takim przypadku być przede wszystkim okazją do wyciszenia tego typu sporów i do odszukania nici współpracy, na której potem będzie można budować dalsze elementy profesjonalnego współdziałania w firmie.
Wyzwaniem jest także to, że najczęściej w firmach spotykają się bardzo różni ludzie i te różnice biorą się już chociażby z rzeczy oczywistych, takich jak różne stanowiska, różny staż pracy oraz różny wiek pracowników. Są to obiektywne bariery ich socjalizowania się, które zawsze trzeba brać pod uwagę.
Rozwiązanie
Rozwiązanie to oczywiście integracja firmowa na Mazurach zorganizowana w odpowiednim obiekcie. Jaki obiekt będzie odpowiedni?
W pierwszej kolejności powinien być to obiekt oddalony od domu na taką odległość, żeby nie dało się do niego szybko podskoczyć. Dlaczego? Ponieważ pobyt w nim ma być prawdziwym wyjazdem i wypoczynkiem, a nie tylko szybką odskocznią z możliwością dojechania do własnego domu. Jest to istotne, ponieważ pozwala to na zerwanie z codziennymi mechanizmami i przyzwyczajeniami. Zmiana otoczenia ułatwia zmianę rytmu codzienności.
Obiekt powinien robić odpowiednie wrażenie. Uczestnicy wyjazdu powinni czuć, że są na wakacjach, nawet jeśli otoczenie cały czas będzie dość mocno firmowe. Dobry, rozbudowany hotel z wieloma atrakcjami jest tutaj idealnym rozwiązaniem.
Dobre spędzanie czasu
Sama obecność to tylko początek. W praktyce najważniejsze jest, by spędzać czas razem, ale też nie należy przesadzać. Integracja firmowa na Mazurach powinna mieć charakter naturalny i spontaniczny, chociaż oczywiście powinna się odbywać w ramach ustalonego programu. Obiekt na Mazurach może nam pozwolić na skorzystanie z otaczającej przyrody, dla przykładu można zorganizować wspólny wyjazd na żagle czy wycieczkę po okolicznym parku krajobrazowym.
Konieczna jest duża ilość czasu wolnego, żeby wszyscy mogli się dogadywać we własnym zakresie. Palarnia cygar? Świetny pomysł! Może się okazać, że dwóch ambitnych managerów uspokoi się razem przy cygarze. Z kolei w Spa odrobina relaksu może zakończyć się zbudowaniem przyjaźni u pań, które nie wiedzieć czemu się nie znosiły.
Nie należy oczywiście bać się także typowych uciech, czyli muzyki, tańca i odrobiny alkoholu. Często najlepsze efekty uzyskiwane są tam, gdzie pracodawca nie ingeruje, tylko daje pracownikom wolną rękę i pozwala im się wyszumieć w odpowiednim otoczeniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here