lista biegłych sądowych Rzeszów

Biegły sądowy to ekspert danej specjalizacji, który zostaje powołany przez sędziego, by sporządzić opinię niezbędną do wydania sprawiedliwego werdyktu. Biegły sądowy jest nierzadko ogromną pomocą dla sędziego, który przecież werdykt może ogłosić jedynie na podstawie obowiązujących przepisów polskiego prawa. Biegły sądowy o danej specjalizacji dostarcza zaś dowody, które jasno mogą wskazywać na winę bądź niewinność, nawet wtedy, gdy kanon prawa mówi inaczej.

Aby móc brać udział w postępowaniu sądowym jako biegły sądowy, należy być wpisanym na listę biegłych sądowych – taka znajduje się przy każdym Sądzie Okręgowym. Łatwo można ją wyszukać, wpisując hasło typu „lista biegłych sądowych Rzeszów”. Oczywiście o powołanie biegłego może wnioskować również strona postępowania, ale ostateczną decyzję podejmuje sędzia. To również on wskazuje konkretnego specjalistę danej dziedziny z listy.

Kto może zostać biegłym sądowym?

Biegły sądowy to osoba o specjalnych kwalifikacjach, największej wiedzy oraz doświadczeniu i umiejętnościach w danej dziedzinie. To ekspert, który sporządzając opinię, wykorzystuje najnowocześniejszą technikę oraz nabyte wykształcenie zawodowe. Musi być fachowcem w swojej specjalizacji, do tego wiarygodny i obiektywny.

Biegłym sądowym może zostać osoba niekarana, która ukończyła 25 lat. Aby pełnić 5 letnią kadencję w roli biegłego sądowego przy danym Sądzie Okręgowym, chętni muszą złożyć specjalny wniosek o ustanowienie ich biegłym sądowym.

Ile zarabia biegły sądowy?

Zarobki biegłych sądowych nie są wystarczające i właśnie ta kwestia jest coraz częściej poruszana przez samych ekspertów. Polskie sądownictwo cierpi z powodu niewystarczającej liczby biegłych sądowych, przez co procesy ciągną się długie lata. Specjaliści nie zawsze chcą dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami oraz czasem, by realizować obiektywne, rzetelne opinie i brać na siebie tak dużą odpowiedzialność. Ich zdaniem, stawki za pracę biegłych sądowych są zbyt niskie.

Warto wspomnieć, że wynagrodzenie biegłego sądowego jest publicznie udostępniane. Stawki są jednakowe dla wszystkich, różnią się jedynie w przypadku stopnia wykształcenia poszczególnych biegłych. Nie są jednak zróżnicowane, jeśli pod uwagę weźmiemy czas pracy, rodzaj pracy czy użyte metody, by sporządzić opinię. Dla wielu specjalistów nie jest to rozwiązanie sprawiedliwe, a renoma i prestiż, jaki wiąże się z posiadaniem tytułu biegłego sądowego, nie zawsze rekompensuje niskie zarobki.

[Głosów:10    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here