Co dzieje się z olejem zużytym przez lokale gastronomiczne

Nie jest tajemnicą, że restauracje, stołówki, jadłodajnie i bary do obróbki żywności potrzebują dużych ilości oleju spożywczego. Dobrej jakości lokal regularnie wymienia tłuszcz na świeży. Z tego powodu generowane są duże ilości odpadów w postaci zużytego produktu. Co dzieje się z olejem posmażalniczym i co mówią o jego utylizacji przepisy?

Garść faktów o zużytym oleju

Spalony olej nie może zostać ponownie wykorzystany. Wszystko z powodu wydzielania się substancji rakotwórczej – akroleiny. W takim wypadku zużytego oleju trzeba się jak najprędzej skutecznie pozbyć. Jednak nie można wylać go do kanalizacji, ponieważ może zatkać rury i utrudnić oczyszczanie wody. Natomiast to w konsekwencji może prowadzić nawet do korozji rur i ich pękania. Ponadto zużyty w restauracji olej jest szkodliwy dla środowiska. Nie może zostać również wyrzucony do śmieci wraz z innymi odpadami. Właściciele lokali gastronomicznych są zobowiązani do pozbycia się tłuszczu w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami, inaczej może czekać ich kara finansowa.

Skup i utylizacja oleju

Specjalistyczne firmy oferują usługi dostarczania specjalnych pojemników, do których powinien trafiać zużyty olej w restauracji. Po napełnieniu zbiorników, firma odbiera odpady i staje się ich właścicielem. Dlatego też musi posiadać pozwolenie na odbiór i transport oleju. Wraz z odbiorem restauratorom zostaje wydana Karta Przekazania Odpadu. Utylizacja oleju spożywczego prowadzi do ponownego wykorzystania go pod inną postacią. W tym celu tłuszcze posmażalnicze są oczyszczane i poddawane procesowi obróbki. Obróbka oleju polega na jego rafinacji. Jest to proces pozwalający na obniżenie zawartości fosforu i wolnych kwasów tłuszczowych oraz standaryzowanie pH. Składają się na niego degumming (usuwanie fosfolipidów, węglowodanów, białek i metali przejściowych), zobojętnianie, mycie, suszenie, bielenie i filtracja. Następnie olej może otrzymać drugie życie podczas produkcji tworzyw sztucznych, ekologicznych pokryć dachowych i biopaliw. Biodiesel jest mieszanką rafinowanego oleju roślinnego i oleju napędowego. W Austrii odzyskane tłuszcze stanowią aż 1,5% paliwa napędowego. Co więcej, oczyszczony olej może być wykorzystywany do celów grzewczych lub jako domieszka do oleju mineralnego opałowego w piecach C.O. Znajduje zastosowanie również w przemysłach kosmetycznym i paszowym. Firmy skupujące olej zarabiają na odsprzedaży go w celu obróbki specjalnym przedsiębiorstwom posiadającym zezwolenie na przeprowadzenie recyklingu.

Podsumowanie

Uregulowanie zasad utylizacji oleju spożywczego przez prawo wynika z obserwacji zachodzących zmian klimatycznych. W trosce o zdrowie i środowisko, tłuszczów posmażalniczych powinno się pozbywać w sposób bezpieczny. Skupowanie i przetwarzanie oleju jest rozwiązaniem nie tylko ekologicznym, ale i praktycznym. Produkt ten jest bowiem cennym surowcem, który może zostać wykorzystany po raz kolejny na wiele użytecznych dla człowieka sposobów.

Więcej informacji: Sprawdź odbiór zużytego oleju na stronie Trafin Oil – dowiedz się więcej o wygodnym zamawianiu i odbiorze oleju dla gastronomii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here