praca po logistyce

Logistyka jest obecnie jednym z popularniejszych kierunków na polskich uczelniach. Co roku produkują one rzesze absolwentów, którzy następnie próbują znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Oczywiście tylko niewielka cześć z nich znajdzie prace w zawodzie. Wymagania stawiane przez firmy logistyczne są spore a więc praca po logistyce czeka tylko na najlepszych.

Gdzie szukać pracy?

Na początku trzeba zaznaczyć, że znalezienie pracy w zawodzie logistyka bez uprzednich praktyk może być bardzo trudne. Warto więc już podczas studiów załapać się na letnie praktyki w dużych firmach logistycznych. Poświęcenie wolnego czasu między semestrami może przynieść w przyszłości konkretne profity. Przede wszystkim pracodawcy z branży logistycznej bardzo cenią sobie kandydatów, którzy mają jakieś doświadczenie, którzy poznali zawód od strony praktycznej. Letnie praktyki w trakcie studiów to również szansa dla studentów na rozeznanie się w rynku pracy oraz poznanie potencjalnych pracodawców. W poszukiwaniu ofert pracy, oprócz przeczesywania standardowych ofert z prasy i internetu, można udać się również na logistyczne targi pracy.

Praca po logistyce – wymagania pracodawców

Jakich pracowników poszukują firmy działające w branży logistycznej? Oprócz wykształcenia kierunkowego i doświadczenia zdobytemu dzięki praktykom, podstawą jest również bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Z tymże często sam język angielski już nie wystarcza i wymagana jest znajomość kilku języków obcych. Pracodawcy oczekują również od kandydatów perfekcyjnej znajomości zagadnień branżowych. Z cech bardziej ogólnych, w zawodzie logistyka z pewnością przydadzą się umiejętności planowania, analizowania i zarządzania zasobami ludzkimi.

Jak wygląda praca logistyka?

Do najistotniejszych zadań logistyka należy dbanie o niezakłócony przepływ towarów lub surowców pomiędzy firmami. Musi pilnować terminowości dostaw oraz upłynniania towarów z magazynu. W swojej pracy wykorzystuje zasoby ludzkie i materiałowe firmy, skutecznie nimi zarządzając. Oprócz tego do tego obowiązków należy również kontakt z klientem, negocjowanie oraz analizowanie proponowanych ofert. Logistyk jest odpowiedzialny również za współpracę z przewoźnikami. Logistycy zwykle znajdują zatrudnienie w firmach transportowych, logistycznych i spedycyjnych.

Zarobki logistyka

Praca po logistyce daje całkiem niezłe perspektywy odnośnie zarobków w tej branży. Z badań, do których dotarliśmy wynika, że średnia płaca w zawodzie logistyka kształtuje się między 2600 a 2800 zł netto. Często jednak zarobki w tej branży są nie mniejsze niż 4500 zł netto. Oczywiście wysokość średniej płacy logistyka jest też zależna od województwa, w którym jest zatrudniony. Najwięcej w tej branży zarobić można w województwie mazowieckim – średnio 3000 zł netto a najmniej w lubelskim – 2100 zł netto.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

  1. Jeśli chciałbym się zatrudnić jako spedytor czy logistyk międzynarodowy to jakie języki sa najbardziej potrzebne, pomijając angielski rzecz jasna, który jest podstawą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here