Transakcje gotówkowe – nowy limit

0
645

Wielce prawdopodobne jest to, że w nadchodzącym roku dojdzie do poważnego zaostrzenia przepisów dotyczących transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami. Nowy limit transakcji gotówkowych ma wynosić jedynie 8 tysięcy złotych. Do tej pory jest on niemal dwa razy większy i wynosi dokładnie 15 tysięcy złotych.

Ministerstwo Finansów bardzo poważnie rozważa wprowadzenie tego rodzaju obostrzeń. Dzięki nim budżet państwa może zyskać nawet 20 miliardów złotych. Oszczędności mają być widoczne w ograniczeniu kosztów wytwarzania, zabezpieczenia gotówki oraz jej transportu. Wprowadzenie niższego limitu ma też na celu zwiększenia skuteczności służb podatkowych w walce w procederem uchylania się od płacenia podatków. Obecnie wprowadzenie nowych zapisów jest szczegółowo omawiane z przedstawicielami Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Urzędy Skarbowe naciskają za wprowadzeniem zmian argumentując, że obrót bezgotówkowy znacznie łatwiej kontrolować w dobie postępującej sukcesywnie cyfryzacji państwa. Lepsza kontrola obrotu bezgotówkowego wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu pieniądza w całej gospodarce.

Wielkiego optymizmu resortu finansów nie podzielają wszyscy specjaliści. Ich zdaniem zmniejszenie limitu transakcji gotówkowych w trak drastyczny sposób może poważnie zagrozić najmniejszym przedsiębiorstwom mogącym utracić płynność finansową. Najmniejsze firmy oraz rzemieślnicy w wielu wypadkach będą zmuszeni do poniesienia dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zaangażowania specjalistów z dziedziny księgowości.

Obecnie dokonywanie lub przyjmowanie płatności powiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej może mieć miejsce za pomocą rachunku płatniczego przedsiębiorcy, pod warunkiem, że stroną transakcji okaże się inny przedsiębiorca, a wartość transakcji jednorazowej przekracza 15 000 złotych lub jej równowartość w innej walucie. Jednorazowa transakcja powyżej tej kwoty rozliczona w gotówce nie może być dołączona do kosztów uzyskania przychodów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here